SM i CB66 avgörs hos oss
Nu till helgen, 18–20 september, står vi som värd för Svenska Mästerskapen i CB66 Racer på Säterholmsfjärden. Vi är stolta över att få vara värd för ett mästerskap med ett starkt startfält och seglare från flera håll i landet.

Ett starkt startfält på Säterholmsfjärden
Ett starkt startfält väntar när kampen om SM-medaljerna drar igång. Extra roligt är att hela sju besättningar från Karlstads Segelsällskap finns med i tävlingen och kommer att utmana om topplaceringarna.
För den som är nyfiken på CB66-klassen och vill uppleva segling på nära håll finns goda möjligheter att följa tävlingarna ute på fjärden. Den som tar sig ut med båt får en förstklassig vy över dramatiken på banan.
Full aktivitet i hamnen
Under tävlingsdagarna kommer det att sjuda av liv i hamnen. Båtar riggas, besättningar förbereder sig och funktionärer arbetar för att skapa bästa möjliga förutsättningar för mästerskapet.
Kom gärna förbi och kika på båtarna, snacka segling och känn av tävlingspulsen.
Tillsammans arrangerar vi ett SM
Att få arrangera ett svenskt mästerskap är något vi är väldigt stolta över. Bakom ett sådant evenemang finns ett stort engagemang från tävlingsledning, funktionärer på land och vatten samt många ideella krafter som bidrar före, under och efter tävlingen.
Tillsammans skapar vi en seglingshelg att minnas. Ett varmt tack till alla som gör detta möjligt!
Välkommen till klubben i helgen och lycka till alla tävlande!
Karlstads segelsällskap i samarbete med Karlstads kappseglingsförening och Skoghalls båtsällskap.